Taekwondo se po istorijskim spisima smatra relativno mladom borilačkom veštinom, zvanično nastalom posle Drugog svetskog rata, kada je Korejska vojska stvorila potrebu za korišćenjem sopstvene veštine za uvežbavanje domaće vojske.
Međutim, istorijat Taekwondoa se proteže vekovima unazad i korene vuče iz japanskih i kineskih veština. Nakon Drugog svetskog rata u Seulu su sepojavile škole borilačkih veštima pod nazivom Kwans koje su upravo predstavljale preteču modernog Taekwondoa.
Učitelji pomenutih kwans škola bili su kako je već rečeno sa područja Kine i Japana a zajedničko im je bilo da iako su po visini bili niži od prosečnog stanovništva, prilikom demonstracije svojih veština, uspevali da nožnim tehnikama obore ljude koji su jahali konja, tj uspevali su da izuzetnom spretnošću nogu i odličnim odrazom urade do tada nemoguće akrobativne tehnike nogama.
Prevod značenja imena Taekwondo je um, noge i šake, i za razliku od današnjeg olimpijskog Taekwondoa, prvobitni ili kako ga još nazivaju tradicionalni Taekwondo je imao mnogo više tehnika u kojima su se koristile ruke.
Udarci i tehnike u ovoj veštini se izvode kombinacijom ruku i nogu i obuhvataju kružne i linearne udarce, a kombinacije pomenutih se nazivaju (u zavisnosti od stila iškole) pumsae, hyeong ili tul.
Popularizaciji Taekwonda najviše doprinosi prva svetska organizacijaza Taekwondo osnovana 1960. godine pod nazivom Kukkiwon, i 1988. godine Taekwondo zvanično postaje olimpijski sport. Rangiranje u Taekwondu se vrši po pojasevima krećući se od belog do crnog pojasa koji se kasnije dalje stepenuju po danima.
Neki od stilova Taekwonda su:
- Chang Hon,
- Songahm,- Jhoon Rhee,
- Kukki….
istorija borenja
,,kao jednom od prvih veština o kojoj govori usmenatradicija smatra se Indijska borilačka veština KALARIPAYATTU”
istorija borenja
,,Jeet Kune Do se smatra modernijom borilačkom veštinom koju je stvorio i razvijao legendarni majstor borilačkih veština i poznati glumac Bruce Lee”