Wing Chun je tradicionalna kineska veština vredna pomena kada se priča o istorijatu borenja u svetu i razvoju borilačkih veština u prošlosti. Razvijena je u južnoj Kini u XVIII – veku.
Interesantan podatak što se tiče ove veštine je da je njen tvorac žena po imenu Ng Mui jedna od članova manastira Shaolin, koja je razmišljajući o nemogućnosti suprotstavljanja muškarcu kao napadaču (zbog fizičke dominacije u snazi) razvila tehnike bliske borbe koristeći brze i precizne udarce u vitalne delove tela i na taj način osmislila efikasan način samoodbrane.
WingChun se bazira na tri glavna principa: siu lim tao, chum kiu, bi uji (brzina, centralna linija i ekonomičnost pokreta). Prevod naziva ove borilačke veštine mogao bi glasiti večito proleće.
Sastavljena od stepena koji se obeležavaju pojasevima i podeljena u nekoliko formi ova veština predstavlja jednu od kompleksnijih i kreativnijih veština.
Pored treninga sa partnerom gde se uvežbavaju konkretne tehnike preusmeravanja napada, blokade, usavršavanje zadavanja kontra udaraca i razvoj kombinatorike, Wing Chun uključuje i treninge na drvenoj lutki preko koje se lako mogu reprodukovati tehnike koje se primenjuju na partneru, a treba pomenuti i vežbu pod nazivom chi sao, ili lepljive ruke, preko koje se vežba osećaj i vrši kontrola napadača u bliskoj borbi (klinču).
Wing Chun svoju popularizaciju stiče preko svima poznatog učitelja ove veštine i čoveka koji je najviše doprineo razvoju iste, a to je Ip Man. Ip Man je krenuo sa treningom Wing Chuna još od svoje 7. godine a njegov učitelj zvao se Chan Wah-shun. Nakon Drugog svetskog rata Ip Man se seli u Hong Kong i tu počinje sa držanjem treninga pomenute borilačke veštine.
Ipak najveću popularnost Wing Chun-a (a može se reći i samog Ip Man-a) donosi možda jedan od najpopularnijih majstora borilačkih veština današnjeg doba Bruce Lee.
Osim izuzetnog talenta za borenje Bruce preko svojih filmskih ostvarenja upoznaje zapad sa istočnim stilom borenja (gde se saznaje da je bio učenik Ip Man -a) i otvara put za dalji razvoj borenja.